Istorinis klubas „PRŪSA"

 

„Napoleonas Orda – dailininkas ir muzikas“

Istorinis klubas „Prūsa“ 2007 m. parengė labai aktualią programą apie Napoleoną Ordą. Tarptautinė UNESCO organizacija 2007 metus buvo paskelbusi Napoleono Ordos metais. Napoleonas Orda – garsus XIX a. dailininkas, kompozitorius, pianistas. Gimė 1807 m. vasario 11 d. Varacevičiuose (Bresto sritis, Baltarusija), 1823 m. baigė Svisločės gimnaziją, studijavo Vilniaus universiteto fizikos – matematikos fakultete, dalyvavo slaptoje studentų veikloje, buvo aktyvus 1830 -1831 m. sukilimo dalyvis, dėl ko buvo priverstas emigruoti. Nuo 1883 m. gyveno Paryžiuje, mokėsi tapybos pas peizažistą Pjerą Žerarą (Gerard), o muzikos žinių sėmėsi pas garsiuosius to metu muzikus – F. Šopeną, F. Listą, Dž. Verdį, G. Berliozą ir kt. Jo muzikiniai kūriniai skambėjo Prancūzijos, Lenkijos, Vokietijos scenose. Menininkas mėgo keliauti. Jo kūryboje atsispindi kelionių vaizdai iš Portugalijos, Ispanijos, Prancūzijos, Belgijos, Šveicarijos, Alžyro ir kitų šalių. Mūsų kartoms N. Orda paliko daugiau nei 1000 darbų, kuriuose užfiksuotos Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusijos istorinės vietovės – to meto rūmai, dvarai, pilys, istorikų, poetų gimtinės, kurių daugelis jau yra sunykusios. Dabar tai yra neįkainojama vertybė.

Napoleono Ordos muzikinę kūrybą – polonezus, valsus, mazurkas atlieka tarptautinių konkursų laureatas Andrius Vasiliauskas. Parodose pateikiamos 39 įrėmintos Napoleono Ordos litografijų fotokopijos, kuriose atvaizduotos istorinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir įžymių XIX a. asmenybių vietovės.

Paroda apkeliavo daugybę Lietuvos miestų ir miestelių: Kėdainius, Tauragnus, Palangą, Aukštadvarį, Rietavą, Trakų Vokę, Vilnių ir kt.

Renginys susideda iš nuotraukų parodos, pranešimo bei pianisto A. Vasiliausko atliekamos N. Ordos kūrybos.

  „Nusipelniusių Lietuvos mokslui ir kultūrai asmenybių pristatymas“

Klubas pristato XIX a. asmenybes, kurios paliko didelį pėdsaką ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, t. y. Juozapas Senkovskis, Tomas Zanas, Juozapas Kovalevskis, Jonas Čerskis, Antonijus Muchlinskis, Tadas Kosciuška, Aleksandras ir Juozapas Chodzkos, Adomas Kirkoras, Mykolas Balinskis, Napoleonas Orda, Eustachijus ir Konstantinas Tiškevičiai, Adabertas Becenbergeris, Stanislovas Moravskis ir daugelis kitų.

Klubas taip pat domisi kitais pasaulinio pripažinimo sulaukusiais mokslininkais – baltistais, kurie tyrinėjo ir mylėjo Lietuvą: Janis Endzelynas, Peteris Aruma, Paulius Ariste, Falkas Knutas Olofas, Christianas Stangas, Jorundas Hilmarsonas, Halgeris Pedersenas, Einas Nieminenas, Augustas Niemis, Ivanas Duridanovas, Andre Vajanas, Algirdas Julius Greimas, Ernstas Frenkelis, Maksas Fasmeris, Janas Otrembskis ir daugelis kitų.

prusa, istorinis, keliones, LDK, Napoleonas Orda, Didieji gintaro keliai, Milda Janiūnaitė, kelionės, Graikija, Sankt Peterburgas